David Nykl - životopis

9. února 2009 v 11:54 | newkax |  David Nykl
David Nykl je kanadský herec českého původu. Dnes je znám především jako Dr. Zelenka z televizního seriálu Stargate Atlantis.
Narozen 1967 - Praha, Československo


Ve dvou letech jej rodiče odvezli do Kanady, kam emigrovali po Sovětské okupaci Československa. Nyklovi se usadili ve Viktorii BC, kde otec brzy našel práci jako stavební inženýr a jeho matka jako sestra. U Davida se začaly projevovat sklony k hraní, smysl pro humor a zájem o všechny druhy umělecké realizace - televizní reklamy (Adidas), školní představení a na vánoční show hrál na piano. Byl členem herecké a dokonce taneční třídy. V posledním ročníku na vysoké škole uspořádal a zrežíroval svou první hru: Vražedná místnost.

Nastoupil na Kolumbijskou univerzitu ve Vancouveru, kde se věnoval literatuře, divadlu a herecké třídě. Odpromoval v oboru umění a poté, co odcestoval na rok do zahraničí, několik let vystupoval na Vacouverské divadelní scéně (Pacific Theatre, Vancouver Little Theatre, Vagabond Players, Metro Theatre). Brzy poté založil skupinu známou jako Ironworks Productions - spolu se skupinou přátel na Vancouverském venkovním Shekespearovském festivalu: Bard na pláži. S jejich první hrou "Čekání na Godota", která debutovala na Galiano Island BC, Nykl spolu s Ironworks poprvé objel Evropu.

Praha byla až na okraji tohoto vzestupu, jako nový "Pohyblivý svátek." Během roku se Nykl vrátil do Prahy poté, co dostal roli v Kašparově divadle jako Attahualpa, Inkského boha slunce, ve hře "Královský lov na Slunce." Město (Praha) se hemžilo herci, spisovateli a umělci a rychle se stalo perfektním místem k zastavení. Poté, co se vrhal z jedné divadelní zkoušky do druhé, Nykl objevil skutečné zalíbení v divadlu, filmu a komerční práci. Bylo to poté, co objevil Pražskou nejlépe známou anglicky mluvící divadelní společnost: "Bidu milujíci společnost" s Richardem Tothem a Evženem McLarenem. Takto "Bídu milující společnost" vždy vyprodala divadlo. Za čtyři roky byl Nykl přímo zapleten do více jak sedmnácti produkcí: jako herec, režisér a producent. Později se vrátil do svého domácího Vancouveru, kde začal plně pracovat jako herec v televizních seriálech (třeba Stargate Atlantis), reklamách a ve filmech.

Dr. Zelenka
Dr. Zelenka je účastník mezinárodní expedice do města antiků Atlantidy. Pochází z České republiky, ale samozřejmě také kromě češtiny ovládá angličtinu. Je jeden z předních vědců expedice a jeho oborem se stala antická technologie. Velmi dobře ovládá systémy Puddle Jumperů, ale i ostatní antické přístroje. Je respektován ostatními vědci, dokonce i Dr. McKayem, kterému zachránil život poté, co jeden z Puddle Jumperů uvízl v bráně. Mimo to také pomohl zabezpečit město Atlantis před ničivou bouřkou. Dále objevil mechanismus otevírání hangáru Puddle Jumperů a senzory pro zkoumání hlubokého vesmíru. Bohužel nedisponuje genem antiků a gen pro ovládání některých techlogií antiků se neujal ani genovou terapií. Byl nakažen nanoviry, kteří způsobují halucinace a následně smrt. Naštěstí nanoviry byli zničeny elektromagnetickým pulsem, a tak Doktor Zelenka může dál v Atlantisu objevovat nové technologie a zachraňovat životy ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mája mája | Web | 9. února 2009 v 18:27 | Reagovat

máš u mě diplo za hlásek

2 Star-gate(SB) Star-gate(SB) | Web | 9. února 2009 v 21:25 | Reagovat

XD david nykl...Ten je fajnovej!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama